Aktuality

Mezinárodní den tance v polské Bytomi

Již tradičně se koná ve Slezské opeře v Bytomi velký galakoncert u příležitosti Mezinárodního dne tance. Vedle členů místní opery a souborů z regionu jsou na koncert zvání hostující umělci z Varšavy a dalších velkých polských divadel. Jsme rádi, že mezi nimi jsou, a také pravidelně, i členové Bohemia Baletu. V minulém roce to byli Kristina Kornová a Kryštof  Šimek, v letošním roce vystoupí 29.4. na scéně Slezské opery Lenka Maříková a Patrik Holeček, kteří zatančí pas de deux Princezny Floriny a Modrého ptáka z baletu Šípková Růženka.

BOHEMIA BALET v dubnu 2013

Bohemia Balet se představí 24.4. poprvé v divadle K.H.Máchy v Litoměřicích. Na rogramu je Radůza, Jdou do nebe...? a Záskok.

28.4. se uskuteční ve Stavovském divadle v 16 hod. představení  Petra Pana, tentokrát bude doplněno crazy baletem Pavla Šmoka na hudbu Fr. von Suppé Záskok. Představení je věnováno Mezinárodnímu dni tance, který připadá na 29.4.

Anna Knolová a Jakub Rašek vystoupí dne 19.4. na Galakoncertě v Gdaňsku, 27.4. ve Štětíně a 28.4. v německém Nordhausenu. Představí se v pas de deux z opery Vilém Tell / Rossini, Bournonville/ a v duetu Que sere sera / Gray, Kuneš/. 

BOHEMIA BALET v březnu 2013

Bohemia Balet se představí 12.3. poprvé v divadle Boženy Němcové ve Františkových Lázních. Na programu večera budou Variace /Fr. Schubert, S. Lifar/, pas de deux z opery Vilém Tell /Rossini, Bournonville/, taneční kompozice Hany Litterové Jdou..do nebe? a crazy balet Pavla Šmoka Záskok na hudbu Fr. von Suppé.

14.3. zavítá soubor již popáté! do Vrchlického divadla v Lounech. Program představení je složen z tanečního ztvárnění tvorby jedné z nejosobitějších zpěvaček Radůzi, dále z baletu Jdou do nebe..? a Šmokova Záskoku.

17.3. se účastníci mezinárodní baletní soutěže Prix Carpeaux ve francouzském Valenciennes představí na Galakoncertě v divadle Pfénix, kde předvedou duet z baletu Petr Pan, Que sera sera a variace z klasického baletního odkazu

17.3. vystoupí členové souboru Tamara Kšírová a Vojtěch Rak na koncertu Taneční konzervatoře Brno v Janáčkové divadle v Brně.  

26.3. budou reprezentovat soubor a školu Anna Knollová a Jakub Rašek na koncertě ve Velkém divadle v Lodži.   

Členové souboru se budou podílet také na představení baletu ND Don Quijote dne 6. a 8.3.

Petr Pan a Variace ve Stavovském divadle

Bohemia Balet uvede 21.2. ve Stavovském divadle v 19 hod. reprízu velmi úspěšné premiéry Petra Pana v choreografii francouzské choreografky Bérangere  Andreo, který uvedl v lednu ve světové premiéře. Představení doplní balet slavného francouzského choreografa 20.stol. Serge Lifara nazvaný Variace, který vytvořil pro šest primabalerin Pařížské opery v roce 1954 jako reminiscenci na romantický balet.    

28.2. vystoupí soubor na Česko-ruském podnikatelském plese ve Velkém sále paláce Žofín. Ples zahájí fragmentem z baletu Gajané Arama Chačaturjana.

PREMIÉRA BOHEMIA BALETU

Premiéra Bohemia Baletu

 

Lifarovy Variations a Petr Pan ve Stavovském divadle

 

 

 Bohemia Balet připravuje v české premiéře uvedení Lifarových „Variations“na hudbu Franze Schuberta. Jeden z největších francouzských choreografů 20. stol. Serge Lifar vytvořil Variations jak reminiscenci na romantický balet pro tehdejších šest primabalerín Pařížské opery – Lilian Daydé, Christiane Vaussard, Madelaine Lafon, Ninu Vyroubovu, Lycette Darsonval a Micheline Dardin. Inspirací mu byl  Grand pas de quatre /C. Pugni, J. Perault/ vytvořený pro čtyři největší primabaleríny romantického baletu 19.stol. Premiéra „Variations“ se uskutečnila na scéně Pařížské opery v roce 1954. Variations nastudovala prof. Kateřina Slavická za odborné spolupráce Cyrilla Atanassoffa, premier danseur étoile de L´Opera Paris a profesora Pařížské opery.

Ve druhé části večera bude uvedena světová premiéra tanečního ztvárnění Petra Pana podlepříběhu  skotského novináře, dramatika a spisovatele Jamese Mathew Barrieho. Petr Pan - magická pohádka o chlapci, který nechtěl vyrůst, malé holčičce Vandě, která se bojí usnout a jejich společné dobrodružné cestě do Říše snů, do Země Nezemě, o bojích s piráty, s indiány i s krokodýlem – lidojedem je plná napětí, poezie a snové krásy . Choreografie na hudbu J. N. Howarda je dílem mladé francouzské choreografky Bérangère Andreo, která již několikrát s Bohemia Baletem spolupracovala. Výtvarnou předlohou scény se staly magické obrazy Miloše Kouteckého, kostýmy vytvořila mladá česká výtvarnice Renáta Nováková.


Premiéra obou baletů se uskuteční 22.1. v 19 hod. ve Stavovském divadle v Praze.
Další představení jsou plánována od 14 a 18 hod. dne 26.1. taktéž ve Stavovském divadle

Rezence na premiéru Variations a Petra Pana najdete na www.operaplus.cz , www.tanecniaktuality.cz